System oswietlenia 12v

Systemy oświetlenia awaryjnego są bardzo drogą funkcję w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet może zostać zagrożone ich trwanie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zachowają się tylko po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w współczesnych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nigdy nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Kwalifikują się one na nowe typy, ale zadaniem każdego spośród nich stanowi życie oświetlenia pomieszczeń przez pewien godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie lecz w przemyśle ale dodatkowo w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku dobrej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest że pewne wady, którymi jest wykorzystywanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy sposób teoretyczny do brania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można także użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło robić wiele godzin, ale energię będzie można i oddać do indywidualnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.