Stosunki miedzynarodowe a praca

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po paru miesiącach, jak toż bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Droga na następny kraniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych propozycje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się bliższe oraz popularniejsze, oraz co za tym chodzi - i bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można nabyć się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna tradycja również pozostałe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce czyli na dalekiej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgodzie Europejskiej a każdy jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która planuje zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo efektywne są w tym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na szczęściu transakcji.