Mial weglowy prosto z kopalni

Pracoholizm jest odpornym uzależnieniem psychicznym. Wykazuje się ciągłą potrzebą wykonywania naszych obowiązków, w sukcesie której pomija się rodzinę, przyjaciół, odpoczynek, a i sen. Oczywiście rzecz jest pewnym z punktów bycia wszystkiego człowieka. Dlatego pracoholizm to swoiste uzależnienie, jakie nie dodaje się z zawstydzeniem. Tylko jak je obok siebie rozpoznać?

Pracoholizm charakteryzuje się ogromną potrzebą codziennej pracy. Chorzy traktują każdą wolną chwilę jako stracony czas. Odczuwają wtedy dyskomfort oraz kiepski nastrój. Często pozostają w prywatnych biurach po godzinach i zwalniają z darmowych dni i urlopów. To przez to zaniedbują rodzinę, mężczyzn i nie czerpią z żadnych rozrywek również nie prowadzą swoich słabości i zaangażowań. Bardzo często towarzyszą temu ciągłe bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia i kłopoty z koncentracją i snem.

Aby ułatwić sobie leczenie warto odnaleźć uwagi tego problemu. Zwykle uzależnieni są typowymi perfekcjonistami. Mają wielkie ambicje a chcą wszystko wykonywać wprost idealnie, bardzo dokładnie, bez żadnych niedociągnięć. Wiele kobiet uważa również, że pracoholizm może zbierać się z poczuciem braku swej wartości. Uzależnieni często mogli liczyć kłopoty materialne w przeszłości, a dziś chcą jak dużo wykorzystać swoją pracę, aby zwiększyć swoje zarobki.

Pracoholizm, jak wszystkie uzależnienie psychiczne, posiada swoje negatywne skutki. Jedną spośród nich istnieje paradoksalnie spadek efektywności i produktywności. Pracoholicy są przemęczeni ciągłym wykonywaniem obowiązków, ponieważ nie zdają sobie sprawy spośród obecnego, że tak naprawdę tracą mnóstwo momentu na np. dbanie o karierze i myślenie się nad każdym zadaniem. Najgorszym skutkiem ubocznym jest stracenie opiece nad innym mieszkaniem, dlatego uzależnieni koniecznie muszą wybrać się na zdrową psychoterapię.