Choinka 45 cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka oraz nowego typie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i czemu jest właściwie ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które rozmawiają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Natomiast w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie odnosząc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się mężczyzny z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na pełny świat. Można to powiedzieć, że akurat nie tylko w Polsce, lecz plus i drugich krajach Europy a w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można określić dużą kolej w popularności choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie że było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które brały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest niebezpieczna do określenia, chociaż w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak mężczyzny, doświadczała kolei w branży trendów dotyczących jej przystrajania. Jednak nie poprawiłoby się to, iż od momentu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, system tenże bardzo mocno zakorzenił się w klasie świątecznej oraz twórzmy nadzieję, że nieprędko przeminie.