Badanie ginekologiczne genetyczne

Kolposkopia to pewne ginekologiczne badanie diagnostyczne. Kolposkopy to dania używane przez ginekologów podczas badania – endoskopy mające możliwość wielokrotnego powiększania obrazu. Badanie przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych.

Do zrealizowania kolposkopii nie trzeba bardzo się przygotowywać. Niezbędna istnieje zawsze wstrzemięźliwość płciowa na parę dni przed. Nie dokładnie też iść go podczas krwawienia miesięcznego. Samo badanie nie jest wymagające i silna je uprawiać także u pań w ciąży.
Kolposkopia najczęściej praktykowana istnieje w postaci, gdy cytologia daje niejednoznacznie wyniki. Badanie to umożliwia na stosunkowo wczesną diagnostykę raka szyjki macicy (w tzw. stadium przedinwazyjnym). Jeśli rak spotyka się w kolejce rozwoju kolposkopia umożliwia weryfikację powstałych zmian.
Badanie kolposkopowe polega przede wszystkim na analizie części pochwowej szyjki macicy po jej wykazaniu się we wzierniku. Na jej powierzchni pojawiać się mogą bowiem niebezpieczne zmiany, jakie są trudne do wykrycia podczas zwykłego badania. Najpierw ginekolog ogląda nabłonek płaski wielowarstwowy nierogowaciejący i gruczołowy, szczególnie zwracając uwagę na ich granicę. Tam powstają bowiem najgroźniejsze choroby. Później obraz dodaje się i dzięki zastosowaniu zielonego filtra obserwuje podnabłonkową sieć naczyń krwionośnych. Na jej treści możliwe jest rozpoznanie charakteru powstałej zmiany. Drugi etap pytania to próby kontrastujące powierzchnię nabłonka (np. próba z płynem Lugola i kwasem octowym 3%).
Kolposkopia, ze względu na potrzebny sprzęt, jest pytaniem stosunkowo eleganckim i chce doświadczenia ze strony wykonującego ją lekarza. Jest zazwyczaj rzadko wykonywane, jednak coraz częściej jeszcze w ramach działalności Narodowego Funduszu Zdrowia.